piątek, 19 kwietnia, 2024

WiFi działa zbyt wolno? W wielu przypadka może to być skutek źle wybranego kanału. Tymczasem wiele osób nie wie nawet, że coś takiego istnieje.

O co chodzi? Współczesne sieci bezprzewodowe WiFi utrzymane są z reguły w standardzie 802.11. Czym więc są te całe kanały? Są to częstotliwości na jakich dana sieć nadaje swój sygnał.

Nie można powiedzieć obiektywnie, że dana częstotliwość jest lepsza od drugiej. Są to zupełnie równorzędne sobie pasma. Jeżeli znajdowalibyśmy się na zupełnym odludziu, kanał naszej sieci WiFi nie miałby przecież najmniejszego znaczenia. Zazwyczaj jednak nie mieszkamy na odludziu i w naszej okolicy znajduje się spora ilość innych routerów. Wtedy mogą pojawiać się problemy.

Jak działają kanały?

Żeby to lepiej zwizualizować, można tą sytuację porównać do działania stacji radiowych. Każda rozgłośnia w danym miejscu posiadać musi swoją unikalną częstotliwość nadawania. Gdyby dwie stacje zaczęły nadawać na tych samych falach, powstałyby zakłócenia. Albo nie dałoby się słuchać żadnej z nich, albo ta o silniejszym sygnale zagłuszyłaby słabszą. W przeszłości było to zresztą celowo wykorzystywane. Korzystały z tego m.in. władze PRL, w celu tłumienia audycji Radia Wolna Europa. 

Podobne zjawisko może zachodzić właśnie w naszych routerach WiFi. Im więcej sieci jest nadawanych tym samym kanałem, tym gorsza jest jakość sygnału. Podsumowując, najlepiej jest, gdy nasz router wykorzystuje najmniej popularne w okolicy pasmo.

Sprawdzanie i wybór kanału

Zanim jednak zdecydujemy, na który kanał się przełączyć, musimy wiedzieć, które z nich są najczęściej wykorzystywane w naszej okolicy. Można to zrobić za pomocą smartfona lub komputera podłączonego do naszej sieci WiFi. 

Co ważne, jeśli planujemy wykorzystać ten pierwszy, musi być to urządzenie z systemem Android. Pozwoli to na zainstalowanie aplikacji WiFi Analyzer. Po jej uruchomieniu pokaże się wykres, z którego odczytać można, na jakim kanale sygnał będzie najsilniejszy. Jest on oznaczony jako najwyższa z kolorowych „górek”. 

Jeżeli chcemy sprawdzić siłę sygnału z poziomu systemu Windows, możemy w tym celu wykorzystać program Vistumbler. Po jego uruchomieniu należy kliknąć przycisk „Scan APs”. Naszym oczom ukaże się wtedy tabelka, w której kluczowe będą dwie kolumny – „Signal” i „RSSI”. Tak samo pozwolą one określić, który kanał oferuje w naszej okolicy najlepszą jakość sygnału. Gdy jesteśmy już tego pewni, pozostaje tylko się na niego przełączyć.

Logowanie do routera i zmiana kanału

Żeby to zrobić, trzeba zalogować się do interfejsu sieciowego naszego routera. Odbywa się to przez przeglądarkę internetową połączonego z siecią komputera lub smartfona. Są dwa sposoby, żeby poznać adres, jaki należy wpisać. Pierwszym z nich jest uruchomienie wiersza polecenia (nazywanego też cmd) na komputerze z systemem Windows i wpisanie polecenia “ipconfig” (w Linuxie “ip r” w terminalu). Powinno nam wtedy wyskoczyć takie okienko:

Interesującą wartością jest adres bramy sieciowej. Przykładowo może to być “192.168.1”. Alternatywnie, adres ten powinien znajdować się na naklejce u dołu routera. Tam też znajdziemy domyślne hasło i nazwę użytkownika. Po zalogowaniu się wystarczy przejść do ustawień i wybrać sprawdzony wcześniej kanał. Powinno to znacząco wpłynąć na szybkość połączenia. Musimy jednak pamiętać, żeby wykonać tą czynność od nowa, jeżeli przenosimy router np. do innego mieszkania.

Zdjęcie główne: USA-Reiseblogger/pixabay.com

0 Komentarze

Zostaw komentarz