Jakie dyscypliny e-sportu mają przyszłość?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jakie dyscypliny e-sportu mają przyszłość?

W ostatnich latach e-sport zdobył ogromną popularność. Ewoluował z niszowego zjawiska do rangi globalnego fenomenu. Przyciąga przed ekrany miliony widzów i wciąż dynamicznie się rozwija. Jakie dyscypliny będą cieszyć się największym zainteresowaniem w nadchodzących latach?

Główne dziedziny e-sportu – co aktualnie jest na topie?

Do czołówki można zaliczyć około 20 różnych gier. Jednak największą popularnością – oceniając rozmach zawodów, wysokość nagród pieniężnych i ilość fanów – zdobyły Dota 2, League of Legends i Counter STrike: Global Offensive (CS:GO).

Pierwsze dwa tytuły należą do gatunku MOBA – Multiplayer Online Battle Arena. Polegają na tym, że dwie pięcioosobowe grupy graczy rywalizują ze sobą, chroniąc swoje bazy i jednocześnie atakując drużynę przeciwną.

Gra kończy się w momencie zniszczenia siedziby wroga. League of Legends jest nieco bardziej rozbudowana, ponieważ oba zespoły napotykają na swojej drodze nie tylko przeciwników, ale i potwory. Zbierają również punkty doświadczenia, co pozwala rozwijać im ich postacie.

Z kolei Counter Strike: Global Offensive jest klasyczną taktyczną strzelanką. Dwie grupy graczy tworzą teamy i próbują siebie wyeliminować z ograniczonej mapki. Standardowe tryby to ratowanie zakładników i usuwanie bomb. Do podobnych tytułów zalicza się Call of Duty, Overwatch i Starcraft II.

Dyscypliny e-sportu, które mają przyszłość

Na rynku gier online nie brakuje nowości. Coraz większą uwagę skupiają tytuły przeznaczone nie na PC, a konsole. Mowa tutaj o sportowych grach, gdzie od precyzji ważniejszy jest refleks, zdolności manualne i duże znaczenie ma moc, z jaką naciska się przyciski – wpływa to na dynamikę ruchów.

Zainteresowanie przyciągają też popularne gry karciane. Mają teraz swoją chwilę w formie gier online. W branży e-sportowej nie brakuje również nieoczywistych dyscyplin, takich jak symulator farmy. O których tytułach warto dowiedzieć się więcej?

Piłka nożna online

Do przyszłościowych dyscyplin e-sportu można z pewnością zaliczyć gry FIFA i eFootball. W przeciwieństwie do tytułów wymienionych we wstępie są rozgrywane na konsolach. Pady z drążkami 360° dają większą kontrolę nad rozgrywką. 

Ze względu na rosnącą popularność stworzono odpowiedniki prawdziwych lig piłkarskich, jak na przykład Bundesligi w e-sporcie, gdzie rywalizację toczą przedstawiciele realnych klubów, takich jak Borussia Dortmund czy Bayern Monachium.

Poker

Można też zauważyć wzrost zainteresowania pokerem online. Wydarzenia są prowadzone w formie live na portalach streamingowych typu Twitch. Do najczęściej oglądanych rozgrywek zalicza się chiński Global Poker League i amerykańskie zawody Texas Hold’em. 

Batlle royale

Coraz dynamiczniej rozwijającym się gatunkiem e-sportu jest też Battle Royale. Polega na tym, że grupa graczy jest pozostawiona na wyspie, na której walczy na śmierć i życie, i tylko jedna z nich może przeżyć. 

Do najpopularniejszych tytułów z tej dziedziny zalicza się Fortnite z bardzo atrakcyjnym wizualnie designem i licznymi funkcjami oraz aktualizacjami. Istnieją już Mistrzostwa Świata z atrakcyjnymi nagrodami finansowymi, ale wciąż pozostaje spore pole do rozwoju.

Symulator farmy

Wydawać by się mogło, że symulatory, szczególnie imitujące prowadzenie farmy, nie mogą znaleźć miejsca w czołówce e-sportowych tytułów. Zaprzeczeniem jest Farming Simulator, który ma własną ligę i nagrody za zwycięstwo rzędu 250 000 euro. Gracze mają 15 minut na zebranie możliwie największej ilości plonów.

Zdj. główne: ELLA DON/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*